• Select a School
  • Language
Admin
MENU

Staff Directory

JCC District Office

1128 North Hwy
PO Box 119
Jackson MN, 56143

Phone 507-847-3608
Fax 507-847-3078


Anderson, Emily     Human Resources
Bezdicek, Maria     Accounting
Handzus, Shirley     Technology
Hoffbeck, Jim     Business Manager
Knips, Jacqueline     Community Services
Steffen, Mark     Director of Buildings & Grounds
Schley, Lexi     Technology Assistant
Schmidt, Barry     Superintendent
Tusa More, Jodi     Administrative Assistant


JCC High School

1128 North Highway
Jackson, MN 56143

Phone 507-847-5310
Fax 507-847-3078


Traetow, Larry    Principal
Treybal, Sara    Administrative Assistant
Boyum, Mary    Administrative Assistant
 Hotzler, Shelly    Activities Director
Anderson, Alyssa    Nurse
Johnson, Tracy     Counselor
Anderson, Kate    Agriculture
Bidne, Laura    Agriculture
Voss, Jeff    Vocational Agriculture
Jacobsen, Blaise    Art
McCarthy, Galen    Art
Ringelsen, Betty    PE/Health
Runck, Jordana    Science
Tvinnereim, Barb    Science
Berndt-Dreyer, Alan    Science
Rose, Kerri    English
Steiner, Tracy    English
York, Rafiel    English
Fredericksen, Brandon    Social Studies
Pautsch, Dustin    Social Studies 
Minder, Sean    Social Studies    
Egge, Tamie    Spanish/Social Studies
Benson, Kelly    Math
Hanson, Nathan    Math
Schmidt, Rhonda    Math
Beckel, Angela    Instructional Coach
Colby, Erica    Band
Jirele, Emma    Choir
Buresch, Sue    Sp.Ed.
Hakes, Paula    Sp.Ed.
Medill, Robin    Sp.Ed.
Schuller, Tom    Sp.Ed.


JCC Middle School

205 4th Ave. North
PO Box 338
Lakefield, MN 56150

Phone 507-662-6625
Fax 507-662-5063


Naumann, Chris    Principal
Bloome, Sharon    Administrative Assistant
Ahlschlager, Melissa    Counselor
Anderson, Kate    Agriculture
Meyer, Lyn    English
Thorston, Scarlett    English
Wierson, Deidre    English
Boogerd, Tara    Math
Dean, Kim    Math
Sitzmann, Andrea    Math
Christianson, Brittany    Science
Fredericksen, Wendy    Science
Hein, Alex    Social Studies
Pauling, Cory    Social Studies
Kocak, Mark    PE
Wierson, Mike    PE
Losinski, Erin    PE
Jacobsen, Blaise    Art
Colby, Erica    Band
Jirele, Emma    Choir
Brennan, Brittany    Speech
Haren, Janet    DAPE
Hotzler, Shelly    DAPE
Meyer, Lyn    PLATO
Christianson, Brittany    Rotations
Dean, Kim    Rotations
Fredericksen, Wendy    Rotations
Sitzmann, Andrea    Rotations


Pleasantview Elementary School

110 Milwaukee Street
PO Box 754
Lakefield, MN 56150

Phone 507-662-6218
Fax 507-662-6690

Timko, Tamela    Principal
Salzwedel, Michelle    Administrative Assistant
Anderson, Shirley    Counseling
Sitzmann, Andrea    ELL
Beckel, Angela    Instructional Coach
Hoehenstein, Michele    Preschool
Welp, KateyAnn    Preschool
Gumto, James    3rd Grade
Hanson, Brooke    3rd Grade
Pohlman, Brittany    3rd Grade
Reed, Robyn    3rd Grade
Gallagher, Gina    4th Grade
Holm, Kevin    4th Grade
Nunez, Sandra    4th Grade
Pohlman, Brittany    4th Grade
Entriken, Missy    5th Grade
Ommodt, Lydia    5th Grade
Wrightson, David    5th Grade
Zimmerman, Rachel    5th Grade
Scheitel, Kari    Music
Wilking, Aline    Art
Bass, Cheryl    PE
Haren, Janet    PE
Bahr, Renae    Sp.Ed.
Pyan, Kari    Sp.Ed.
Hoffman, Cassie    Reading
Klassen, Kim    Reading
Miller, Tiffany    Reading
Brennan, Brittany    Speech
Egeland, Barb    SEAT Team
DeJong, Kayla    SEAT Team
Gathercole, Amy    SEAT Team
Haren, Janet    DAPE
Hotzler, Shelly    DAPE


Riverside Elementary School

820 Park Street
Jackson, MN 56143

Phone 507-847-5963
Fax 507-847-4398


Sarah Scofield    Principal
Schulz, Sue    Administrative Assistant
Anderson, Shirley    Counseling
Klosterman, Ellie    ECFE
Sitzmann, Andrea    ELL
Beckel, Angela    Instructional Coach
Henning, Mackenzie    Preschool
Irwin, Lisa    Preschool
Paulson, Kim    Preschool
Erickson, Tammy    Kindergarten
O'Connor, Lori    Kindergarten
Rowe, Mindy    Kindergarten
Pratt, Beverly    Kindergarten
Condon, Shelly    1st Grade
Hanson, Katie    1st Grade
Hendrickson, Jill    1st Grade
Larson, Paula    1st Grade
DiBrito, Mike    2nd Grade
Mitchell, Rachael    2nd Grade
Rogers, Brittany    2nd Grade
Theesfeld, Sarah    2nd Grade
Gumto, James    3rd Grade
Hanson, Brooke    3rd Grade
Pohlman, Brittany    3rd Grade
Reed, Robyn    3rd Grade
Olson, LeAnn    Music
Wilking, Aline    Art
Tvinneriem, Eric    PE
Hotzler, Shelly    PE
Kocak, Kerri    Sp.Ed.
Rohloff, Pam    Sp.Ed.
Snyder, Darcy    Sp.Ed.
Hoffman, Cassie    Reading
Klassen, Kim    Reading
Miller, Tiffany    Reading
DiBrito, Shelly    Speech
Gathercole, Amy    Speech
Egeland, Barb    SEAT Team
DeJong, Kayla    SEAT Team
Gathercole, Amy    SEAT Team
Haren, Janet    DAPE
Hotzler, Shelly    DAPE


Kids Club

Phone 507-847-5868


Thurmer, Darci    Director

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.